TUZLA da VİLLA

TUZLA DA VİLLA SAHİBİ OLMAK İSTEYENLER BU YAZIYI OKUMALI

Büyük şehirlerdeki apartman yaşamından sıkılan müşterilerimiz Tuzla’ya geldiklerinde ilk tercihi; “karışanım görüşenim olmadan, çocuklarımızın  bahçede keyifle  oynayabileceği ama; muhakkak güvenlikli site içerisinde olsun”  şeklinde ifade ettikleri villa tercihleri için “Tuzla’nın hangi bölgesinde oturmalı?” sorusuna cevap arıyorlar.

Müstakil villa

Burada öncelik verilmesi gereken esas konu bölge seçiminiz. Ev almak her ne kadar gönül işi olsa da eğer çocuklarınız eğitimlerine Tuzla’da devam edecekse; o zaman okula ve merkeze ulaşımdaki yakınlıkta  önemli bir kriteriniz oluyor. Fakat yaz kış yaşamayı düşünüyorsanız Tuzla için endişe etmenize gerek yok. Genelde kolej ve hastaneler Postane mahallesi, Cami mahallesi ve İstasyon mahallesinde yer alıyor. Kış aylarında trafik olmadığı için her yerden ulaşım rahat olacaktır.Sadece sabahları okul önlerinde 10-15 dakikalık bir tıkanıklık oluşuyor ve hemen kayboluyor.

Bölge tercihimizi yaptıktan sonra evimize geçiş yapıyoruz. Geçmeden belirtmem gereken en önemli şey; o resimlerde görüp beğendiğiniz deniz manzaraları genelde sahildeki villalarda oluyor. Tuzla’nın merkezi yani Cami mahallesi ve Postane mahallesi 2.etap sahil şeridinde olmak üzere çok sayılı proje ve evlerde o manzarayı yaşayabiliyorsunuz.

Tek katlı villalar olsun, tripleks evler olsun, modern mimarideki geniş camlı villalar olsun Tuzla’da yaz-kış yaşama yönelik belli başlı bölgeler var. Akfırat – Orhanlı ve Aydınlı bölgesindeki villalarda Tuzla ilçesine bağlı ancak denizden uzak olması sebebiyle Tuzla’da olmanın anlamı kalmıyor.

Size çok basit birkaç  ipucu vermek istiyorum. Alacağınız villanın mutlaka uzman bir eksper tarafından incelenmesinde fayda var. Geniş bahçe payı için aldığınız villa eğer site içerisindeyse ortak parselde alım yapıyorsunuz ve tapuda evinizin bahçesiyle beraber işletilmiş olması çok önemlidir.

Diyelim ki risk almayı seven bir yapınız var iskansız ruhsatsız bir villa alabilirsiniz ancak sürprizlere de açık olun. Alacağınız villanın elektrik ,su ve igdaş  aboneliklerinin müstakil olup olmadığına da bakılması gerekmektedir.

Peki Tuzla’da Müstakil Villa istiyorsanız en doğrusu nedir ?

Bence hiç bu risklere girmeyin ve size rehberlik edecek, yaşam stilinize uygun sitede satılık yada kiralık villa bulacak, Tuzla ‘da villa konusunda tecrübeli bir emlak danışmanına müracaat etmenizde fayda vardır.

Tuzla kat karşılığı arsa

TUZLA KAT KARŞILIĞI ARSA TESLİMİ VE HASILAT PAYLAŞIMI MODELİ İLE ARSA TESLİMİ VERGİLENDİRMESİ

Kat karşılığı arsa teslimi

Tuzla’da yaşayan gerçek kişinin 5 yıldan fazla süredir elinde bulundurduğu arsayı kat karşılığı müteahhide teslimi sonrasında almış olduğu dairelerin satışı vergiye konu olabilmektedir. Şahıs sadece 1 daire almış olsa ve bu daireyi satmış olsa, kazanç arızi nitelikte olacağından vergi doğmamaktadır. Ancak, Tuzla’da birden fazla dairenin satışı söz konusu olduğu zaman, gerçek kişinin gayrimenkul ticareti ile iştigal ettiği sonucuna varılmakta ve satış karları gelir vergisine konu olmaktadır.

Gelir vergisi %15 ile %35 oranları arasında değişmekte olup, matrah arttıkça, vergi oranı da artmaktadır.

Dairelerin satışında vergi yükünden kaçabilmek adına tanımlanmış bir zamanaşımından bahsedilemez.

Arsa sahibi olan kişi, bir şirket olarak arsa teslimini yaparsa, karşılığında alacağı dairelerin satışından elde edeceği kar %20 oranında kurumlar vergisine tabi olacaktır. Bu noktada KDV gündeme gelir. Şirket, gayrimenkul ticareti ile iştigal edeceğinden KDV Kanunu’nun 17. Maddesinde tanımlanmış istisnalardan yararlanamayacağından, gayrimenkulün niteliği ve büyüklüğüne bağlı olarak %1 veya %18 oranında KDV hesaplamak durumunda kalacaktır.

Müteahhit firma, teslim edeceği daireleri fatura kesmeden kayıtlarından çıkamayacağından, fatura kesmek zorundadır. Gerçek kişi olarak arsa teslimi yapılmış ise faturanın gider yazılması söz konusu olmayacaktır. Ancak, şirket olarak arsa teslimi yapılmış ise ve karşılığında daire teslim alınmışsa, müteahhit firma daireler karşılığında fatura keserken, arsa sahibi firma ise arsa karşılığında fatura kesecektir. Böylelikle, gelir-gider etkisi doğmayacaktır. Müteahhit firma, arsa sahibinin keseceği arsa faturasını, dairelerin maliyetine alırken, arsa sahibi firma da müteahhit firmanın keseceği faturayı stoklarına veya sabit kıymetlerine alacaktır.

tuzla kat karşılığı arsa

Tuzla’da Hasılat Paylaşımı Usulüne Göre Arsa Teslimi

Hasılat paylaşımı usulüne göre arsa teslimi son dönemlerde tartışılmaktadır. Maliye’nin bu konuda farklı görüşleri bulunmaktadır. Ancak, bizim görüşümüze göre, 5 yıldan fazla süreli elde tutulan gayrimenkulün hasılat paylaşımı modelinde müteahhite teslimi gelir vergisine konu olmamalıdır. Tuzla ilçesinde kat karşılığı arsa arayışlarınızda bize danışın, karlı çıkın !

Tuzla’da SATILIK EMLAK KONUT Arayanlar

TUZLA’da kiralık ve satılık konut arıyorsanız size NG GRUP EMLAK web sitesini önerebiliriz;

www.nggrupemlak.com
Gayrimenkul konusunda büyük başarılara imza atmış hizmetlerle kiralık veya satılık konut daireleri konusunda müşterilerine özenle yardımcı olmayı vizyon olarak görmüş bir ekiple kurulan NG GRUP EMLAK Satılık ya da kiralık  konut veya SATILIK arsa ve arazilerle ilgili satın alma işlemlerinizde size yol gösterecek, önünüze farklı imkanlar ve kolaylıklar sunacaktır. Bu site sayesinde siz de aradığınızı bulabileceksiniz. 1990 yılında İstanbul Göztepe’de Site Emlak olarak kurulan NG GRUP Emlak ve Gayrimenkul Danışmanlık, pek çok özelliğiyle ülkemizde konut alım-satım işlerinde sizlere yardımcı olabilecek en etkin kuruluştur.

İstanbul TUZLA’dA satılık ve kiralık konut daire aramaYa son…

TUZLA satılık ve kiralık konut daire arayanlar için ideal bir semttir. En uygun fiyat garantisiyle aradığınız özelliklerde konutu kısa zamanda bulacağınızdan emin olun. TUZLA KONUT’un sunduğu avantajlardan yararlanarak TUZLA’da satılık ya da kiralık daire konut işlerinize çözüm bulacaksınız. Sadece İstanbul TUZLA’da değil diğer semt, ilçe ve illerde de farklı ilanların yer aldığı kapsamlı emlak yönetimi ile web sitesinde dilediğiniz gibi aradığınız özelliklere göre satılık ev konut yada satılık daire konut bulabilirsiniz. Site içeriğinde kiralık ev konut  arayan veya satılık ev almak isteyen müşteriler için geliştirilmiş arama kriterleri arasında fiyat aralığına göre arama seçeneği de eklenmiş, dolayısıyla; dilediğiniz şekilde arama yaparak hayalinizdeki eve sahip olabilirsiniz.
TUZLA Kiralık ve Satılık Konut için Bizi arayın:

0534 503 63 63 – 0216 740 00 74